Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο από τους μαθητές/τριες της Γ' Λυκείου, των ειδικοτήτων Οικονομίας Διοίκησης και Τουριστικών Επιχειρήσεων.

Ξεναγός η κα Έρικα Γκουντενσβάγκερ η εικαστικός και καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ,συνεργάτης σε πολλές δράσεις του σχολείου μας.

Μας εντυπωσίασαν, εκτός από τα εξαιρετικά εκθέματα του Μουσείου, η έκθεση "Meta κίνηση" με δημιουργίες εικαστικών της πόλης μας ,μεταξύ αυτών και της κας Γκουντενσβάγκερ, εμπνευσμένες από τα αρχαιολογικά ευρήματα και την κοινωνική τους προέκταση.

Η ξενάγηση ενθουσίασε τα παιδιά, αλλά και τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Ε.Μαλαχιά, Κ.Βουζαρά και Κ.Τσέλιου,με τον εξαιρετικό συνδυασμό στοιχείων της αρχαίας κοινωνικής ζωής στις δημιουργίες σύγχρονης τέχνης.