2003 - 2004

Θέμα: «Ρήγας Φερραίος - Ένας Μαγνησιώτης επαναστάτης»

• Εκπαιδευτική επίσκεψη σε σχολείο στην Κωστάντζα της Ρουμανίας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Χρήστος Μαράτος, Μάρθα Μιργκούδη, Τριαντάφυλλος Καννελάκης, Δήμος Κολιαμήτρας.

2004 - 2005

Θέμα: «Αγώνες επιχειρηματολογίας και Αντιλογίας»

Υπεύθυνος καθηγητής: Χρήστος Μαράτος

2005 - 2006

Θέμα: «Αγώνες επιχειρηματολογίας και Αντιλογίας»

Υπεύθυνος καθηγητής: Χρήστος Μαράτος

Θέμα: «Τα δύο φύλα: εικόνα και πραγματικότητα», Παρεμβατικό Πρόγραμμα του ΚΕΘΙ για την προώθηση της ισότητας των δύο φύλων (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ).

• Παρουσίαση στην Παλιά Ηλεκτρική Εταιρεία του Βόλου με επίσημη καλεσμένη την καθηγήτρια Νομικής Σχολής Αθηνών και συγγραφέα κ. Λένα Διβάνη.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά

2006 - 2007

Θέμα: «Οι Πηλιορείτες του χθες».

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Σοφία Ταξιάρχη, Σουλτάνα Κοντού.

2007 - 2009

Θέμα: «Μνήμες από τα μαρτυρικά χωριά της Ελλάδας» (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ)

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ελένη Μαλαχιά, Χρήστος Μαράτος, Τριαντάφυλλος Καννελάκης, Αναστασία Κουρεντζή

• Δημιουργία ιστοσελίδας με χάρτη της Ελλάδας και την ιστορία των μαρτυρικών χωριών.

2010 - 2011

Θέμα: «Διαδρομές στην πολιτιστική μας κληρονομιά. Περιοχές της ελληνικής πολιτιστικής κληρονομιάς προστατευόμενες από την UNESCO»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Κατσαφούρη, Μάρθα Μιργκούδη, Τριαντάφυλλος Κανελλάκης.