2000 - 2001

Θέμα:  «Μονοπάτια της Αγριάς στο χώρο και στο χρόνο» (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αναστασία Κουρεντζή, Ιωάννης Καλόγηρος.

Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας.

2002 - 2003

1. Θέμα: «Περιδιαβαίνοντας την Πελοπόννησο γνωρίζουμε τις άγνωστες ομορφιές της χώρας μας» (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ) στα πλαίσια του Προγράμματος τουΥΠΕΧΩΔΕ «Μαθητές και προστασία του περιβάλλοντος» με επιδότηση 2000 Ευρώ.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χρήστος Μαράτος, Αναστασία Κουρεντζή.

2. Θέμα: «Μαγνησία, ένα γοητευτικό, φυσικό, δομημένο και πολιτισμικό Περιβάλλον» (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ).

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά, Ιωάννης Καλόγηρος

• Έκδοση εντύπου: «Η δράση των Πηλιορειτών στην Αίγυπτο, 1825 - 1936»

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά

3. Συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Λευκές και πράσινες εβδομάδες» στο νομό Ιωαννίνων.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δημήτρης Διαμαντόπουλος, Δήμος Κολιαμήτρας, Μαρία Μπάτσιου, Βαγγέλης Μαστροναστασίου.

4. Συμμετοχή στο 18ο Διεθνές Συνέδριο και Νεανικό Forum «Σχολείο και Agenda 21» στη Θεσσαλονίκη από 30/6 - 7/2004.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά.

2003 - 2004

Θέμα: «Το λιμάνι της πόλης μας στο χώρο και στο χρόνο». Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης χρηματοδοτούμενο από το Παν/μιο Αιγαίου (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ).

• Επίσκεψη στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

2004 - 2005

Θέμα: «Διατροφή - Μεταλλαγμένα τρόφιμα - Περιβάλλον». Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης χρηματοδοτούμενο από το Παν/μιο Αιγαίου (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ).

• Παρουσίαση με διάφορα δρώμενα στο Σιδηροδρομικό Σταθμό Αγριάς.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη (Ομιλία στο Πανεπιστήμιο Θες/κης από τον Καθηγητή Παν/μίου Θεσσαλονίκης, ιατρό ? γεννετιστή Αναστάσιο Κουράκη), περιβαλλοντικό πρόγραμμα από τον «Οικοπεριηγητή» στη λίμνη Κερκίνη, εκπαιδευτική επίσκεψη στο οχυρό Ρούπελ και στο Σιδηρόκαστρο.

2005 - 2006

1. Θέμα: «Αγροτουρισμός» (Ε.Π.Α.Λ. ΑΓΡΙΑΣ) Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης χρηματοδοτούμενο από το Παν/μιο Αιγαίου.

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κόνιτσας και στο Γυναικείο Συνεταιρισμό Ιωαννίνων. Rafting στον ποταμό Βοϊδομάτη.
  • Παρουσίαση του προγράμματος στον πολυχώρο Τσαλαπάτα σε συνεργασία με άλλα σχολεία.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά.

2. Θέμα: «Η αυλή του σχολείου μας»

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μάρθα Μιργκούδη, Μαρία Μπάτσιου.

3. Θέμα: «Βιολογικά προϊόντα της περιοχής μας». Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης χρηματοδοτούμενο από το Παν/μιο Αιγαίου (Τ.Ε.Ε. ΑΓΡΙΑΣ).

2006 - 2007

1. Θέμα: «Μεταφορές: Γρήγορα ή εναλλακτικά;»  (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ).

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύμπου.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Μαλαχιά

2. Θέμα: «Εναλλακτικός τουρισμός - ένας άλλος τρόπος ζωής»

• Εκπαιδευτική επίσκεψη σε σχολείο στην πόλη Μπρέσνο της Σλοβακίας

2007 - 2008

Θέμα:  «Περπατώ εις το δάσος» (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ)

2007 - 2008

Θέμα: «Περπατώ εις το δάσος - το ανακαλύπτω, το βιώνω, το προστατεύω». Πρόγραμμα «Ανοικτών Περιβαλλοντικών Τάξεων "ΚΑΛΛΙΣΤΩ" του ΕΠΕΑΕΚ 2 στο πλαίσιο του υποέργου 4 «Υλοποίηση προγραμμάτων» (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ)

• Πραγματοποίηση 4ήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Ν. Ευρυτανίας (11-14/3/2008 )
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Στυλίδας.

2008 - 2009

Θέμα: «Μια ελιά που της βγάλανε το λάδι, αφηγείται» (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ)   Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Δημήτριος Δημητριάδης.

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Άμφισσας.

2009 - 2010

Θέμα: «Μια ελιά που της βγάλανε το λάδι, αφηγείται».Ολοκλήρωση Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης έτους 2008-2009 (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ).

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρινίτσας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Αναστασία Κουρεντζή, Δημήτριος Ευαγγελόπουλος.

2010 - 2011

Θέμα: «Ανθρώπινα δικαιώματα και περιβάλλον. Δικαιώματα γυναικών και παιδιών» (Ε.Π.Α.Λ.  ΑΓΡΙΑΣ).

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Τρικκαίων στα Τρίκαλα.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Ελένη Ανδριάνη

2011 - 2012

1. Θέμα: «Υγρότοποι του τόπου μας - Κάρλα η λίμνη του χθες και του σήμερα»

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αναστασία Κουρεντζή, Μαρία Μπάτσιου

2. Θέμα: «Σε λίμνες, θάλασσες, ποτάμια, πηγή ζωής είναι το νερό»

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαλβίνα Κωστοπούλου, Δημήτρης Δημητριάδης, Κώστας Γουργιώτης.