Στις 22/12/2022 μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΕΠΑ.Λ. Αγριάς στα πλαίσια εκπαιδευτικής επίσκεψης στην πόλη του Βόλου επισκέφτηκαν Κέντρο Τέχνης «Τζιόρτζιο Ντε Κίρικο» που φιλοξενεί δύο υπέροχες εκθέσεις

Έκθεση «Ύμνος εις την Ελευθερίαν»: Μια συλλογική εικαστική περιπέτεια: Πρόκειται για τον ευτυχή καρπό μιας ιδέας που ευτύχησε να υλοποιηθεί, αλλά και μιας συναρπαστικής διαδικασίας -της εικαστικής «ανάγνωσης» και των 158 στροφών του Ύμνου Εις την Ελευθερίαν του Διονυσίου Σολωμού, ενεργοποιημένων σε εικόνα με τη συνδρομή 116 διακεκριμένων Ελλήνων εικαστικών.

Έκθεση «Πτυχές του Αρχείου της Ένωσης Ελλήνων Χαρακτών»: Η έκθεση αυτή παρουσιάζει ένα μέρος από το πλούσιο αρχείο της Ένωσης που στη διάρκεια του εγκλεισμού ταξινομήθηκε, υλικό που έχει συγκροτηθεί  τα τελευταία τριάντα πέντε χρόνια. Μαρτυρά τη μεγάλη γκάμα των τεχνικών που διαθέτει αυτή η καλλιτεχνική έκφραση. Το αποτέλεσμα που προσφέρει στο μάτι η έντυπη τέχνη πλησιάζει, από τη μια, τις καθοριστικές γραμμές του σχεδίου αλλά και, από την άλλη, την χρωματική εντύπωση της ζωγραφικής. Οι πηγές έμπνευσης, άρα και τα θέματα, ποικίλουν επίσης. Από μια κλασική αναπαραστατική τέχνη σε πιο προχωρημένη αφαιρετική ή και με μια συμβολική ή σουρεαλιστική προσέγγιση, η έκθεση λειτουργεί σαν μικρογραφία του πλούτου της πρόσφατης ιστορίας της σύγχρονης ελληνικής χαρακτικής τέχνης.

Ευχαριστούμε θερμά την Ιστορικό Τέχνης και Διευθύντρια Πολιτισμού Χρύσα Δαντράκη για τη ξενάγηση και ενημέρωση.

Στη συνέχεια μαθητές του Τομέα Οικονομίας Διοίκησης και το τμήμα Υπ. Τουριστικών Επιχειρήσεων επισκέφθηκαν το Μουσείο της Πόλης του Βόλου που φιλοξενεί την έκθεση «ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ: Τεκμήρια και μνήμες», με αυθεντικά τεκμήρια από τη ζωή στη Μικρά Ασία και προφορικές μαρτυρίες απογόνων των προσφύγων. Στόχος της έκθεσης είναι τα 100 χρόνια από τη μικρασιατική καταστροφή, εκτός από αφορμή για την ανάδειξη πτυχών της περιπέτειας του μικρασιατικού ελληνισμού, να γίνουν ευκαιρία να συλλεχθεί ό,τι έχει ακόμη διασωθεί από την άυλη και υλική πολιτιστική κληρονομιά της πρώτης γενιάς προσφύγων.

Τέλος η ίδια ομάδα μαθητών επισκέφθηκαν το καινούργιο ξενοδοχείο της πόλης μας «1910» ,με την πανοραμική θέα στο λιμάνι του Βόλου. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην γκαλερί "δ". Οι μαθητές απόλαυσαν την έκθεση "συγγενείς διαφορετικότητες" υπό την ξενάγηση του κ. Αθ. Δουκέρογλου.