Χρήστος Μαράτος, ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ Αγριάς για περισσότερο από δεκαπέντε χρόνια, ο δημιουργός και εμπνευστής του σχολείου μας επέστρεψε στη τάξη! Επέτρεψε στον ρόλο του!
Είναι ο πιο κατάλληλος  άνθρωπος να συζητήσει με τα παιδιά μας ,των ειδικοτήτων Οικονομίας Διοίκησης και Υπ. Τουριστικών Επιχειρήσεων για την Διοίκηση των Επιχειρήσεων, την επιχειρηματικότητα αλλά και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του ηγέτη.
Μια συζήτηση που η ηγετική προσωπικότητα του κ. Μαράτου , μάγεψε τα παιδιά μας με τον λόγο του, τις γνώσεις του ,την ενέργειά του και θύμισε στις κες Ελ. Βούλγαρη και Κατ.Τσέλιου την  άψογη συνύπαρξή τους στην αίθουσα.
Η αμεσότητα ,ο καθαρός λόγος  και η πολύχρονη επαφή του με παιδιά οδήγησε σε ουσιαστικούς διαλόγους. Η αναζήτηση απαντήσεων διαχρονικών ερωτημάτων στην επιστήμη της Διοίκησης , η αποτελεσματικότητα των στελεχών της διοίκησης αλλά και οι καινοτομίες ειδικά με την εισαγωγή της τεχνητής νοημοσύνης , ήταν μερικά από τ΄αντικείμενα  που συζητήθηκαν.Ευχόμαστε να έχει πάντα διάθεση και χρόνο να έρχεται στο σχολείο που ο ίδιος δημιούργησε ,να μας μιλάει και να μας εμπνέει.