Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022, μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΕΠΑΛ Αγριάς πραγματοποίησαν επετειακή εκδήλωση τιμώντας του ήρωες τους έπους του 40’.

Η επέτειος του «ΟΧΙ» μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε από τον Ιταλό πρέσβη Εμανουέλε Γκράτσι στον Ιωάννη Μεταξά την 28η Οκτωβρίου του 1940. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940. Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε να εορτάζεται στην Ελλάδα κάθε χρόνο ως επίσημη εθνική εορτή και αργία.

Με την καθιερωμένη Δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Αγριάς ξεκίνησε το πρωί της Παρασκευής, ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου, στην οποία παρευρέθηκαν πιστοί, σημαιοφόροι σχολείων, και εκπρόσωποι της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας. Στη συνέχεια, ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων στο μνημείο Πεσόντων και η μαθητική παρέλαση.