Στα πλαίσια του μαθήματος «Ερευνητική εργασία στην τεχνολογία» ασχολούμαστε με την επανάχρηση του πλαστικού μπουκαλιού για νερό.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι «Για μια άλλη πλαστική ζωή» και  με τη συνεργασία της καθηγήτριας των εικαστικών του παιδαγωγικού τμήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας  Erica Gudenvagen κατασκευάζουμε αντικείμενα χρηστικά όπως: σκαμπό, τραπέζι , φωτιστικό κ.α. Χρησιμοποιούμε  επίσης χαρτόνι από χαρτόκουτα, άμμο, παλιά υφάσματα για την ολοκλήρωση των αντικειμένων.

Ο στόχος είναι  να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές ως προς την χρήση του πλαστικού ,την επιβάρυνση του πλανήτη  , την εξάντληση των πόρων και επίσης να μάθουν να δημιουργούν χρηστικά αντικείμενα πριν  πετάξουν το άδειο  μπουκάλι του νερού και να χρησιμοποιούν σκεύη πολλαπλών χρήσεων αντί των μιας χρήσης.