Την επίτιμη υποπρόξενο της Ιταλίας, κ. Αικατερίνη Τσόπελα, είχε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσει το ΕΠΑ.Λ. Αγριάς την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου, μετά από πρόσκληση της δρ. Βάσσας Παρασκευά, διευθύντριας του σχολείου.

«Πιο συγκεκριμένα, η κ. Τσόπελα επισκέφθηκε το σχολείο μας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, καθώς την επόμενη εβδομάδα ξεκινάει δεκαπενθήμερη κινητικότητα 13 μαθητών και μαθητριών και τεσσάρων εκπαιδευτικών (δύο ανά εβδομάδα) στη Ρώμη της Ιταλίας, προκειμένου οι πρώτοι να εκπαιδευτούν στη χρήση Ψηφιακών Εργαλείων στον χώρο της εργασίας.

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί (κ. Μπάτσιου Μ., κ. Αποστολίνα Αμ., κ. Κράββαρης Δημ. και κ. Παρασκευά Β.) ενημερώθηκαν για την κουλτούρα και την καθημερινότητα των Ιταλών, για τους χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος που αξίζει να επισκεφθούν και για θέματα που αφορούν στη γόνιμη παραμονή τους στη Ρώμη.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Τσόπελα για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας» αναφέρεται σε ανακοίνωση.