Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Γιάννενα πραγματοποιήθηκε από το σχολείο μας στα πλαίσια του Erasmus με θέμα «Διαφήμιση και Διατροφή».

Πρώτη μας στάση στον  Γυναικείο Ηπειρώτικο Συνεταιρισμό στο χωριό Κατσικά. Μας μίλησαν οι κυρίες που παρασκευάζουν τα υπέροχα τοπικά προϊόντα για την προώθηση των τοπικών γεύσεων, για τις προοπτικές του Συνεταιρισμού και τέλος γευτήκαμε τα γλυκά τους και απολαύσαμε το λικεράκι από κράνα.

Η πρώτη μέρα περιλάμβανε και την περιήγηση στο απαράμιλλης ομορφιάς σπήλαιο του Περάματος που μας άφησε άφωνους από τον υπέροχο φυσικό διάκοσμο.

Η επίσκεψη στο Κάστρο, η περιήγηση στα υπέροχα λιθόστρωτα δρομάκια της Παλιάς Πόλης σε συνδυασμό με την δοκιμή των τοπικών εδεσμάτων,  μας αποζημίωσαν για την νεροποντή του απογεύματος.

Το πρόγραμμα της δεύτερης μέρας περιλάμβανε επίσκεψη στο Μουσείο του Αλή-Πασά  στο νησάκι της λίμνης Παμβώτιδας!

Δεν θα μπορούσαμε να φύγουμε από  αυτή την πόλη αν δεν απολαμβάναμε  και τις μοναδικά ρεαλιστικές δημιουργίες κέρινων ομοιωμάτων  του αείμνηστου Παύλου Βρέλλη.

Αργά το απόγευμα της δεύτερης μέρας επιστρέψαμε στο σχολείο μας γεμάτοι εικόνες και γεύσεις.